WORDPRESS SİTENİZE BULAŞAN VİRÜSLERİ NASIL TEMİZLEYEBİLİRSİNİZ?

öne çıkan resim
KURUMSAL KAYNAK PLANLAMA ( ERP ) UYGULAMALI ANLATIM
Mart 28, 2020
Show all

WORDPRESS SİTENİZE BULAŞAN VİRÜSLERİ NASIL TEMİZLEYEBİLİRSİNİZ?

Teknosea Bilişim olarak WordPress tabanlı Web Sitelerinize bulaşan Pop Up virüslerini nasıl temizleyebileceğinizi anlatmaktan memnuniyet duyarız, umarım sizelere yardımcı olabilmişizdir. Web sitelerinize bulaşan virüsleri temizlemek için sunacağım çözüm önerilerini denemenizi tavsiye ederim. Bu yazıda bahsedeceğim hususları uygulayarak web sitenizi daha emniyetli yapabilirsiniz. Sağlıklı ve anlaşılabilir bir çözüm için ilk önce virüs çeşitlerini inceleyelim.

Pop Up Virüsü bulaşan örnek web sitesi

Virüs Çeşitleri

Iframe Virüsleri:

Sitenizin doğrudan virüs tarafından yönlendirilen adrese gitmesine neden olan virüs çeşitidir. Bu tür yönlendirmeler sitenizin veya temanızın index dosyasına zararlı kodlar eklenerek yapılır. Bu virüs türü hem web sitenizi hemde mobil trafiğinizi etkileyebileceği gibi, sadece mobil trafiğinizi de etkileyebilir. Kısa zaman aralıklarıyla sitenizi mobil’de web’de kontrol etmelisiniz, aksi takdirde ziyaretçileriniz olumsuz yönlendirme ve Pop Up ‘larla karşılaşabilir.

Spam / Phising Amaçlı Virüsler:

Bir web sitesinin aynı arayüzlerle kopyalanarak gerçek web sitesine giren müşterilerin kart bilgileri gibi kişisel bilgilerinin çalınmasına neden olan dolandırıcılık amaçlı virüslerdir.

Dosya ve veritabanı sızmaları: 

Backdoor(açık kapı) yöntemiyle sisteminize sızılarak artniyetli faaliyetler gerçekleştirilir. Bazı art niyetli kişiler ücretsiz olarak paylaştıkları tema ve eklentiler ile sistemlerinizde backdoor’lar oluşturabilirler. Bu yöntemle art niyetli kişiler veritabanı kullanıcısı ya da web sitenizde admin kullanıcısı olabilirler, böylece web sitenizde istedikleri değişiklikleri yapabilirler.


Virüs Nasıl Temizlenir?

Öncelikle her türlü riske karşı web sitenizi yedeklemenizi tavsiye ederim. Sunucuda bulunan dosyalarıızla ilgili kapsamlı herhangi bir işlem yapmadan önce herzaman için yedekleme yapmayı unutmayın. Bu tedbir kötünün kötüsüyle karşılaşmamak içindir. Yedekleme işlemi çok basittir, web sitesi yedekleme konusunda yardım almak isteyen arkadaşlar ilgili yazımı inceleyerek web sitelerini yedeklenebilirler. Yedekleme işlemini yaptıktan sonra ;

WordPress Dosyalarının Yenilenmesi

https://tr.wordpress.org/download/ adresinden wordpress’in güncel sürümünü indirin. 

Wordpress Yükleme Ekranı
WordPress Yükleme Ekranı

Web sitenizin barındırıldığı sunucuda bulunan, virüslü sitenize ait Wp-content ve wp-config.php dosyaları hariç diğer tüm dosyaları FTP’den ya da Cpanel’den silin.

Wordpress Web Sitemizin Dosya Dizini pop up virüs
WordPress Web Sitemizin Dosya Dizini

İndirdiğiniz güncel WordPress dosyasını wp-content klasörü hariç tutarak FTP alanınıza yükleyebilirsiniz. Bu kısımda FTP ile yükleme yapmanızı tavsiye ederim, Cpanel ile bu dosya yükleme işleminde sorun çıkabilmektedir. Bu adımları uyguladığınızda wp-content içeriği haricindeki dizinlerde bulunan tüm virüsler ortadan kaldırılmış olacaktır. Ancak benim sitemde bulunan Pop Up virüsü hala mevcut!!! Tabiki sorun yok diğer metodlarımızı uygulamaya devam edeceğiz.

Wp-config.php Dosyasının Yenilenmesi 

Yukarıda ki kısımda yönlendirmemizle indirdiğiniz wp-config-sample.php  dosyanızın içeriğini güncel veritabanı bilgilerinizle güncelleyerek FTP dosya kısmına wp-config.php olarak yüklemelisiniz. wp-config-sample.php dosyasında veri tabanı bilgilerinin nasıl güncellendiği konusunda yardım almak isteyen arkadaşlar ilgili yazımı inceleyebilir. Tüm bu işlemlerden sonra hala Virüs Pop Up web sitemizde mevcutsa, kalan temizlenmemiş tek dosyamız olan Wp-content içeriğinin temizlenmesi gerekmektedir.

Wp-content içeriğinin temizlenmesi

Bu kısımda bir wordpress eklentisi kullanacağız. Benim kullandığım ekletiyi kullanmak zorunda değilsiniz, reklam söz konusu değildir.

WordPress yönetim panelinizde eklentiler kısmından “Anti-Malware” eklentisini indiriniz ve content klasörünüzü seçin ve tam taratınız sekmesine tıklayarak bu klasörü taratınız.

Anti-Malware Eklentisi pop up virüs
Anti-Malware Eklentisi

Bu işlem biraz zaman alabilmektedir. Yaklaşık yarım saat.

Anti-Malware Eklentisi ile tarama yapılması
Anti-Malware Eklentisi ile tarama yapılması

Tespit Edilen Tehditler pop up virüd
Tespit Edilen Tehditler

Görüldüğü üzere tehdit olarak algılanan dosyalar sıralanmıştır. Bu kısımda tespit edilen herşey virüs veya zararlı içerik anlamına gelmez, genel bir inceleme yaparak cryptolanmış (hash’lenmiş) kodlar mevcut ise; bu kodları silmelisiniz ancak bu konuda herhangi bilginiz mevcut değilse şayet Anti-Malware uygulaması marifetiyle temizleme işlemi yapmalıyız. Bu kısımda isterseniz şüphelendiğiniz dosyaları ya da tüm dosyaları seçerek “seçilen dosyaları şimdi otomatik düzelt” sekmesini tıklıyoruz.

Temizleme Faaliyetinin Tamamlanması pop up virüs
Temizleme Faaliyetinin Tamamlanması

Mobilde Virüsün Temizlenmiş Hali pop up virüs
Mobilde Virüsün Temizlenmiş Hali

Görüldüğü üzere örnekte ki Pop Up virüsü bu aşamada temizlendi. Şayet sitenizle ilgili herhangi bir problem yaşarsanız ve yedeğinizi geri yükleme konusunda herhangi bir bilginiz yoksa Hosting firmanızla iletişime geçebilirsiniz. Hosting firmanız yedeğinizin geri yüklenmesini sağlayacaktır. Teknik destek almak isterseniz TeknoSea Bilişim olarak sizlerle birlikte çalışmaktan memnuniyet duyarız.

Umarım sizin için faydalı bir çalışma olmuştur ve web sitenizi temizleyerek rahatlamışsınızdır sağlıklı günler dilerim.

Muhammet Karaaslan
Muhammet Karaaslan
1989 İstanbul Doğumlu. Elektronik M.Y.O, İşletme Fakültesi ve Bilişim Sistemleri Yüksek Lisans Mezunu. Teknosea Bilişim'de Yönetici.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir