KURUMSAL KAYNAK PLANLAMA ( ERP ) UYGULAMALI ANLATIM

WORDPRESS SİTENİZE BULAŞAN VİRÜSLERİ NASIL TEMİZLEYEBİLİRSİNİZ?
Mart 28, 2020
E-iş
DİKEY e-iş ve DİKEY e-ticaret NEDİR?
Nisan 1, 2020
Show all

KURUMSAL KAYNAK PLANLAMA ( ERP ) UYGULAMALI ANLATIM

öne çıkan resim

Kurumsal Kaynak Planlama (ERP) Uygulamaları konusunda özgün bir çalışma sunmak, şirketlerde ERP uygulamaları kullanan departmanlara fikir vermek, üniversitelerde verilen ERP ödevlerine katkı sağlamak ve öğrenci dostlarıma fayda sağlamak için bu çalışmayı uygulamalı olarak hazırladım. Teknosea Bilişim olarak başarılar dileriz.

Tedarik-Sipariş-Üretim ve Satış zinciri, uygulamalı Kurumsal Kaynak Planlama (ERP) çalışmamızda ekran görüntüleri ile sunulacaktır. Şimdi bu kolay görevi beraber tamamlayalım.

Kurumsal Kaynak Planlama ve Open ERP

Open ERP, dünyanın her yerinden bağımsız yazılımcılar tarafından kar amacı gütmeden geliştirilen açık kaynak kodlu(open source) bir Kurumsal Kaynak Planlama (ERP) – Enterprise Resource Planning uygulamasıdır.

Open ERP yazılımı ücretsiz olarak internetten kaynak kodları ile birlikte indirilebilmekte ve kullanım için herhangi bir ücret ödenmediği gibi kaynak kodları istenildiği şekilde değiştirilebilme ve uyarlanabilme özelliğine de sahiptir.

Open ERP Uygulamasının Bir Şirkette Kullanımı

Örnek uygulama için kullanacağımız Open ERP uygulamasınının 6.1-1 versiyonudur. Open ERP Server ve PostgreSQL Database kullanılmıştır.

Örnek Open ERP uygulamamızı şu şekilde açıklayabiliriz: “KARAASLAN SİMİT SARAYI” isimli işletmemiz kendi üretim hanesinde(Simit Sarayı’nda) ürün satışı yapmaktadır, işletmemiz ayrıca sipariş üzerine yüksek miktarlarda ürün satışı da yapmaktadır.

İşletmemiz, müşterisi olan “BARIŞ ÇAY BAHÇESİ” nden 1000 Adet “KAŞARLI SİMİT” siparişi almıştır. Alınan bu siparişin üretimi için gerekli olan üretim malzemeleri işletmemizin tedarikçilerinden sipariş edilerek temin edilmiş olup 1000 Adet “KAŞARLI SİMİT” üretilmiştir. Üretimden önce ERP uygulamamıza ; “KAŞARLI SİMİT” üretimi için gerekli olan malzemelerin maliyet(birim) fiyatları, bu malzemelerin tedarik edildiği tedarikçiler, hizmetin verildiği müşteri, hizmetin müşteriye hangi ücretle satılacağı vs. bilgiler tanımlanmıştır ve istenilen miktardaki “KAŞARLI SİMİT” in üretildikten sonra müşteriye satılmasıyla(sevkiyat/teslimat yapılmasıyla) beraber fatura kesme işlemi tamamlanmıştır. Örnek uygulamamızda; Satış-Pazarlama, Üretim ve Stok Yönetimi, Muhasebe-Finans ve İnsan Kaynakları Modülleri kullanılarak bir tam döngü benzetimi hazırlanmıştır.

Bu işlemler süresince oluşturulan ; ürün bom yapısı, tedarikçilere ait satın alma sipariş onayları, kaşarlı simit üretim emri ve müşteriye kesilen fatura belirtilen sırasıyla ödeve pdf formatında eklenmiştir. Öncelikle kullanacağımız Open ERP uygulamasının kurulumunu belirtelim.

Open ERP uygulamasının Kurulumu

Uygulama http://www.openerp.com/downloads linkinden indirildikten sonra ekran görüntüsü 1. de görüldüğü gibi ‘next’ tuşuna basılarak kuruluma başlanır.

Ekran Görüntüsü 1. Open ERP Kurulum Sihirbazı

Open ERP uygulamasının kurulabilmesi için lisans sözleşmesi ‘ I Agree’ tuşuna basılarak kabul edilir.

Ekran Görüntüsü 2. Open ERP Lisans Sözleşmesi

Open ERP uygulamasının kullanımı için veri tabanı yönetim sistemi ve server uygulamalarına da gereksinim duyulmaktadır. Open ERP uygulama kurulumu içerisinde ücretsiz OpenERP Server ve PostgreSQL Database yer almaktadır. Open ERP’nin farklı server ve veri tabanı yönetim sisteminde çalışmasını istiyorsanız ekran görüntüsü 3’de ‘Custom’ bölümünün altındaki OpenERP Server ve PostgreSQL Database’in önündeki kutucuğun onay penceresi kaldırılarak yüklenmesi önlenerek ‘Next’ tuşuna basılarak Open ERP kurulumuna devam edilmelidir. Uygulamamızda biz OpenERP Server ve PostgreSQL Database kullanacağımızdan uygulamaların önündeki onay kutucuklarını işaretledikten sonra ‘Next’ tuşuna basılarak ilgili uygulamalarında kurulması sağlanacaktır.

Ekran Görüntüsü 3. OpenERP Server ve PostgreSQL Server Kurulumu

Kurulumun bir sonraki aşamasında PostgreSQL veri tabanı yönetim sistemine erişim için kullanacağınız hostname, port, kullanıcı adı ve şifre bilgilerini tanımlayabilirsiniz. Veri tabanı yönetim sisteminin güvenliğini sağlayabilmek için şifrede harf, karakter ve rakamın yer alacağı zor bir şifre belirlenmesi önerilir. Uygulamamız deneme amaçlı olduğundan hostname, port, kullanıcı adı ve şifre bölümlerindeki değerlerde herhangi bir değişiklik yapmadan kullanıyoruz.

Ekran Görüntüsü 4. Open ERP Bağlantı Bilgileri

Bir sonraki kurulum aşamasında Open ERP uygulamasını bilgisayarınızda kuracağınız hedef klasörü ‘browse’ bölümünden seçip yüklemeye başlayabilmek için ‘Install’ tuşuna basılır.

Ekran Görüntüsü 5. Kurulumun Yapılacağı Hedef Klasörün Seçimi

Kurulum tamamlandıktan sonra kurulum penceresinde ‘Completed’ (tamamlandı) yazısı çıktıktan sonra ‘Next’ tuşuna basılarak kurulumun bir sonraki adımına geçilir.

Ekran Görüntüsü 6. Kurulumun Tamamlanması

Kurulumun tamamlandığına dair ekran önünüze geldiğinde ‘Start OpenERP’ kutucuğu işaretli olarak ‘Finish’ butonuna basılırsa OpenERP uygulamasının açılması sağlanır.

Ekran Görüntüsü 7. OpenERP Kurulumun Tamamlanması

Kurulum sonrası bilgisayarınızda varsayılan web tarayıcınızda(Internet Explorer, Firefox, Chrome, Safari…vb) http://localhost:8069 linki açılır. Giriş penceresinin altında yer alan ‘Manage Database’ tuşuna basılarak veri tabanı yönetim ekranı açılabilir.

2.2. OpenERP Sistemine Giriş Yapılması ve Veri Tabanının Oluşturulması

Veri tabanı oluşturma ekranında aşağıdaki şekilde örnek veri seti ile birlikte kurulabileceği gibi ‘Load Demonstration Data’ kutucuğu kaldırılıp veri tabanının adı belirlenip default language Türkçe belirlendikten sonra oluşturularak kendi veri tabanımızı oluşuturabiliriz.

Ekran Görüntüsü 8. OpenERP Giriş Ekranı

Örnek veritabanını aşağıdaki şekilde oluşturulur:
Superadmin şifresi: admin (standart olarak bu şekilde geliyor)
Yeni veritabanı adı: KARAASLAN_SIMIT_SARAYI
Load Demonstration data checkbox: checked
Default Language: Turkish/Türkçe,
Administrator password: admin
Confirm password: admin

Ekran Görüntüsü 9. Örnek Verilerin Yer aldığı Veri Tabanı Oluşturma Ekranı

Oluşturacağımız veri tabanının ismini dilini ve admin(yönetici) şifresini yazdıktan sonra ‘Create’ tuşuna basarak oluştururuz.

Ekran Görüntüsü 10. Uygulamamız İçin Oluşturulan Veri Tabanı

2.3. Modüllerin Kurulması

KARAASLAN_SIMIT_SARAYI isimli Türkçe dilinde oluşturduğumuz database(veri tabanı)’de kullanılabilecek ERP modülleri aşağıdaki ekranda verilmiştir. Yapılan bu örnek uygulamada tüm modüller kurulmuştur.Modüllerin kurulumu şu şekilde yapılmaktadır:Sağ üst köşedeki “ayarlar” kısmına tıklandıktan sonra sol üst köşede “modüller” bölümü görülür ve tıklanır karşımıza çıkan ekran aşağıdaki gibidir, bu aşamadan sonra kullanılmak istenen modüller ‘Install’ tuşuna basılarak teker teker kurulabilir.

Ekran Görüntüsü 11. Open ERP Modüller Ekranı

2.4. Şirket Bilgilerinin Tanımlanması

Sayfada ‘Ayarlar’ bölümüne tıklanıldıktan sonra açılan sayfada ‘Yönetim’ bölümünün altında ‘Şirket Başlık ve Alt Bilgilerini Ayarla’ Sayfasına girilir.

Ekran Görüntüsü 12. Şirket Bilgilerinin Tanımlanması

Şirket bilgileri açılan pencerede doldurulur. İstenirse şirket logosu bilgisayardan eklenerek ERP uygulamamızı kendi şirketimize göre özelleştirebiliriz.

Ekran Görüntüsü 13. Şirket Bilgileri

Şirket banka bilgileri doldurulduktan sonra ‘Banka Hesabını Ayarla’ tuşuna basılarak banka hesabının detayları oluşturulur. Şirket banka hesap detaylarını tanımlamak için ‘Banka hesabını ayarla’ tuşuna basılır.

2.4.1. Şirket Banka Bilgilerinin Tanımlanması

‘Oluştur’ tuşuna basılarak şirketimiz için istenildiği kadar banka hesap bilgisi oluşturulabilir.Şirketimiz için tanımlanan hesap bilgileri aşağıdaki şekildedir.

Ekran Görüntüsü 14. Banka Bilgileri

Ekran Görüntüsü 15. Banka Hesap Bilgileri

Şirket banka hesap bilgileri sisteme tanımlandıktan sonra istenirse düzenle tuşuna basılarak değiştirilebilir ya da sil tuşu ile silinebilir.

2.4.2. ERP Dil ve Bölgesel Ayarlarının Yapılması

‘Ayarlar’ içerisinde ‘Yönetim’ başlığının altında yer alan ‘Ön tanımlı Kullanıcı Seçenekleri’ bölümüne tıklanılır.

Dil, saat dilimi, ülke ve ara yüz ayarları yapıldıktan sonra uygula tuşuna basılarak kaydedilir.

Ekran Görüntüsü 16. Dil, Saat, Ülke ve Ara Yüz Bilgilerinin Tanımlanması

2.4.3. Kullanıcıların Tanımlanması

‘Ayarlar’ penceresinde ‘Yönetim’ bölümünden ‘Ek Kullanıcılar Oluştur’ tuşuna basılarak sisteme giriş yapabilecek kullanıcılar tanımlanır.Sisteme istenildiği kadar kullanıcı tanımlanabilir.Yapılan her işlemde kaydet kısmını tıklamayı unutmamalıyız.

Ekran Görüntüsü 17. Sisteme Kullanıcı Tanımlanma Ekranı

Sisteme giriş yapacak kullanıcılardan birisi kayıt edilerek yetkileri tanımlanır. İstenirse aynı pencereden yetkileri düzenlenebilir ya da kullanıcı silinebilir.

Ekran Görüntüsü 18. Sistemdeki Kullanıcıyı Düzenleme ve Silme Ekranı

Sisteme tanımlanan kullanıcıların erişim yetkilerini çalışanların bulundukları bölümlerdeki yetkilerine göre tanımlıyoruz.Uygulamamızda yer alan Muhammet beyin erişim hakları ve bilgileri de aşağıdaki ekran görüntüsünde belirtilmiştir.

Ekran Görüntüsü 19. Sistemdeki Kullanıcıyı Yetkilendirme Ekranı

2.4.4. İnsan Kaynaklarının Tanımlanması

Modüllerden “İnsan Kaynakları” modülü seçilirse aşağıdaki ekran görüntüsüyle karşılaşılır

Ekran Görüntüsü 20.

yukarıdaki ekran görüntüsünde çalışanlar kısmı tıklanır

Ekran Görüntüsü 21.

bu ekran görüntüsünde oluştur tabı tıklanır ve ilgili kısımlar doldurularak çalışanlar sisteme tanımlanır, bu işlem sırasıyla aşağıdaki ekran görüntülerinde belirtilmiştir.

Ekran Görüntüsü 22.

Ekran Görüntüsü 23.

kaydet kısmı tıklanılarak çalışan tanımlanmış olur, bu işlem tamamladıktan sonra aynı adımlar takip edilerek istenilen sayıda çalışan sisteme dahil edilebilir.

Ekran Görüntüsü 24.

2.5. Tedarikçi Bilgilerinin Tanımlanması

Uygulamamızdaki işletmemiz, “SİMİT ÇEŞİTLERİ ” üzerine; sipariş ile satış ve kendi işletmesinde satış olmak üzere 2 çeşit hizmet veren bir Simit Sarayı’dır. Bu bağlamda oluşturacağımız tedarikçi firmalarımıza ait bilgileri tanımlamak için ‘Satın alma Yönetimi’ bölümünden ‘Tedarikçileri Oluştur ya da Aktar’ kısmına tıklanılır.

Ekran Görüntüsü 25. Tedarikçilerin Oluşturulması

Tedarikçi şirketlerin tanımlanabilmesi için ‘Tedarikçiler’ linkine tıklanılır.

Ekran Görüntüsü 26. Tedarikçilerin Tanımlanması

Tedarikçi firmaya ait isim, kaynak, kontak kişi, şirket bilgileri gibi bilgiler ‘Genel’ bölümünden tanımlanır ama yeni bir tedarikçi tanımlamak için öncelikle oluştur kısmını tıklamamız gerekir.

Ekran Görüntüsü 27. Tedarikçilerin Genel Bilgilerinin Tanımlanması

Tedarikçiden sorumlu satış temsilcisi, satış takımı, alış ve satışta kullanılacak para birimi gibi bilgileri ‘Satışlar&Satın almalar’ bölümünden tanımlarız.

Ekran Görüntüsü 28. Tedarikçilerin Satış ve Satın alma Bilgilerinin Tanımlanması

Alıcı ve satıcı hesap bilgileri, ödeme vadesi, KDV, alacak ve borç bilgileri ve tedarikçilerin banka hesap bilgileri ‘Muhasebe’ tabından tanımlanır.

Ekran Görüntüsü 29. Tedarikçilerin Muhasebe Bilgilerinin Tanımlanması

Tedarikçi firma bilgileri girildikten sonra kaydet tuşuna basılarak kayıt edilir. Böylece “KAŞARLI SİMİT ” üretiminde kullanacağımız malzemeleri tedarik edeceğimiz tedarikçilerin bilgileri girilmiş ve kaydedilmiş oldu.

Örnek uygulamamızda işletmemizin ihtiyaçları dikkate alınarak ” YILDIZ MARKET ve “CİHANGİR MANDIRA” olmak üzere 2 tane tedarikçi oluşturulmuştur fakat işletmemizin ihtiyaçlarına göre yeni tedarikçiler ekleyebilmek mümkündür.

Ekran Görüntüsü 30. Tedarikçi Firmaların Kaydedilmesi

2.6. Müşteri Bilgilerinin Tanımlanması

Müşterilerimize ait bilgileri tanımlamak için ‘Satış Yönetimi’ bölümünden ‘Müşteri Oluştur ya da Aktar’ kısmına tıklanılır.

Örnek uygulamamızda ” BAŞARAN TİCARET ve BARIŞ ÇAY BAHÇESİ ” olmak üzere 2 tane müşteri tanımlanmıştır fakat yeni bir müşteri ekleyebilmek tabiki mümkündür.

Ekran Görüntüsü 31. Müşterilerin Tanımlanması

Müşteri şirketlerin tanımlanabilmesi için önce ‘Müşteriler’ tabına ve daha sonra oluştur kısmına tıklanır.

Ekran Görüntüsü 32. Müşteri Bilgilerinin Tanımlanması

Müşterilere ait firma adı, kaynak, kontak kişi, firma adres ve iletişim bilgileri ‘Genel’ bölümünden tanımlanır.

Ekran Görüntüsü 33. Müşterilerin Satış & Satın alma Bilgilerinin Tanımlanması

Muhasebe tabından müşterilerin alıcı ve satıcı hesapları ile alacak ve borç durumları ile banka bilgileri tanımlanır.

Ekran Görüntüsü 34. Müşterilerin Muhasebe Bilgilerinin Tanımlanması

2.7. MRP Yönetimi

2.7.1. Ürün Ağaçlarının Oluşturulması

‘Ayarlar’ bölümünün içerisinde MRP yönetimi başlığının altındaki ‘Ürün Ağaçları’ linkine tıklanılır.

Ekran Görüntüsü 35. Ürün Ağaçlarının Oluşturulması

‘Oluştur’ tuşuna basılarak ürün ağacı oluşturma ekranının açılması sağlanır.

Ekran Görüntüsü 36. Ürün Ağacı Oluşturma Ekranının Açılması

Ürünün; seçimi, miktarı, bom tipi, adı, birimi, elemanları gibi bilgileri girilerek kaydet tuşuna basılıp kayıt edilmesi sağlanılır. “BARIŞ ÇAY BAHÇESİ” bize 1000 Adet “KAŞARLI SİMİT” siparişi verdiği için bu ürünün oluşturulması ve oluşturulmasında kullanılan malzemelerin cins ve miktarları gösterilmiştir.

Ekran Görüntüsü 37. Ürün Ağaçlarının Kaydedilmesi

2.7.2. Ürünlerin Oluşturulması ya da İçeri Aktarılması

‘Ayarlar’ bölümünde MRP yönetimi başlığının altındaki ‘Ürünleri Oluştur ya da Aktar’ bölümü seçilerek ekrana gelmesi sağlanır.

Ekran Görüntüsü 38. Ürünlerin Oluşturulması ya da İçeri Aktarılması Ekranının Açılması

Oluşturulmak istenen ürünler girildikten sonra kalem ikonuna tıklanılarak düzenlenme ekranının açılması sağlanır.

Ekran Görüntüsü 39. Ürünlerin Düzenlenmesi

Ürün ile ilgili bilgilerden güncellenmesi istenilenler düzenlendikten sonra kaydet tuşuna basılarak kaydedilir.

Ekran Görüntüsü 40. Ürünlerin Düzenlenmesi ya da İçeri Aktarılması

2.8. Satın alma İşlemleri

Satın almalar bölümüne girildikten sonra aşağıdaki teklif isteği ekranı karşımıza çıkmaktadır.

Ekran Görüntüsü 41. Teklif İsteği Ekranı

Teklif isteği ekranındaki oluştur tabına tıklanılarak “KAŞARLI SİMİT” imizi üretmek için ihtiyaç duyduğumuz ürünleri, aşağıdaki ekranda bulunan bilgileri girmek kaydıyla talep etmemiz mümkündür.

Ekran Görüntüsü 42. Teklif İsteği Ekranı

*Teklif isteği bölümüne girildikten sonra “satın alma siparişi öğeleri” oluşturulur.

Ekran Görüntüsü 43. Satın Alma Siparişi Öğeleri Ekranı

Satın alma siparişi öğeleri oluşturulduktan ve kaydedildikten sonra satın alma siparişine dönüştür tuşuna basılarak Satın alma siparişleri talebi satın alma siparişine dönüştürülür.

Ekran Görüntüsü 44.

ve kaydet kısmına tıklanılarak aşağıdaki ekranla karşılaşılır

Ekran Görüntüsü 45.

Yukarıdaki kısımda sadece, tedarikçilerimizden olan YILDIZ MARKET A.Ş. ‘den alacağımız malzemeleri girdik, kalan ihtiyaçlarımızı da diğer tedarikçiler için aynı şekilde kaydetmemiz gerekmektedir.

Ekran Görüntüsü 46.

Satın Alma Siparişleri Ekranında görüldüğü üzere girilen sipariş onaylarının “faturalandı” ile “alınan” kısımları %0 yani tamamlanmadı konumunda.Aşağıdaki kısımda bu işlemleri de yaparak Satın Alma işlemlerini tamamlayacağız.

Düzenlenen “Satın alma siparişleri talebi” değiştirilmek istenirse ‘Düzenle/Kalem işareti’ tuşuna basılıp istenilen düzenleme yapılarak kaydedilebilir.

Ekran Görüntüsü 47.

2.9. Depo İşlemleri

Depo bölümüne girilerek, satın alma talebi sonrası gelen ham mamulün depoya girişini kaydetmek için ‘Gelen Sevkiyat’ oluştur tuşuna basılır.

Ekran Görüntüsü 48.

Ekran Görüntüsü 49.

Gelen sevkiyat bilgileri girildikten sonra “Şimdi İşle” ve “kaydet” kısımlarına tıklanılarak gelen ham mamulün muhasebeleşmesi sağlanır, şu anda UN’un muhasebeleştirilmesi yapılmıştır alınan diğer tüm ürünlerde depoya kaydedilmelidir.

Ekran Görüntüsü 50.

bu aşamadan sonra yukarıdaki ekranda görülen “gelen sevkiyatlar” kısmı tıklanılır:

Ekran Görüntüsü 51.

görüldüğü üzere işlemimiz henüz bitmedi, sırasıyla tedarikçiler seçilerek

Ekran Görüntüsü 52.

çıkan ekrandaki “işlem” kısmı tıklanır.Mesela marketimizi tıklayalım:

Ekran Görüntüsü 53.

bu ekranla karşılaştıktan sonra “onayla” kısmı tıklanır.

Ekran Görüntüsü 54.

evet işlemimiz tamamlandı “YILDIZ MARKET A.Ş.” ye ait malzeme sevkiyatı tamamlanmıştır fakat diğer tedarikçilerin sevkiyatlarını da aynı işlem sırasıyla gerçekleştirmemiz gerekmektedir.

İhtiyaç duyulan malzemeler depoya girdi artık üretime geçebiliriz.

2.10. Üretim İşlemleri

“MANUFACTURING” bölümündeki ‘Sonraki Üretim Emirleri’ bölümüne tıklanılarak üretim siparişi oluşturulur.

Ekran Görüntüsü 55.

Üretim emirleri bölümünde ürün, ürün ağacı gibi bilgiler girilip üretim onayla tuşuna basılarak üretim emri verilir.

Örnek uygulamamızda ki 1000 Adet “KAŞARLI SİMİT” in üretim emrini oluşturalım:

Ekran Görüntüsü 56.

yukarıdaki kısımda sarf edilecek ürünler;” oluştur” kısmına tıklanılarak programa girilir:

Ekran Görüntüsü 57.

şimdi oluşturulan ürün “şimdi işle” ve daha sonra “kaydet” tablarıyla sisteme kaydedilir ve tüm ürünler için aynı işlem yapılır, bu işlem yapıldıktan sonra aşağıdaki ekranla karşılaşırız.

Ekran Görüntüsü 58.

bu aşama da “sarf edilecek ürünler” kısmında oluşturduğumuz tüm ürünler ürünün sağında bulunan yeşil ok vasıtasıyla “tüketilen ürünler” kısmına aktarılır.

Tüm ürünler “tüketilen ürünler” kısmına aktarıldığında aşağıdaki ekran görüntüsüyle karşılaşılır:

Ekran Görüntüsü 59.

bu aşamadan sonra “üretimi onayla” tabı tıklanılabilir. “Üretimi Onayla” tabı tıklandıktan sonra aşağıdaki görüntüyle karşılaşılır.

Ekran Görüntüsü 60.

yukarıdaki görüntüde üretimi başlat kısmı tıklanır ve aşağıdaki görüntüyle karşılaşılır

Ekran Görüntüsü 61.

bu ekranda “üretim” tabı tıklanırsa aşağıdaki görüntüyle karşılaşılır

Ekran Görüntüsü 62.

yukarıdaki ekranda onayla kısmı tıklanarak üretim tamamlanmış olur

Ekran Görüntüsü 63.

yukarıdaki ekran görüntülerine dikkat edilirse sol alt tarafta üretim süreci takip edilebilmektedir.

Bu aşamaya kadar yaptığımız işlemleri özetlemek gerekirse : “KARAASLAN SİMİT SARAYI” isimli işletmemiz, müşterisi olan “BARIŞ ÇAY BAHÇESİ “nden 1000 Adet “KAŞARLI SİMİT” siparişi almıştır.Alınan bu sipariş için gerekli olan üretim malzemeleri işletmemizin tedarikçilerinden sipariş edilerek temin edilmiştir ve 1000 Adet ” KAŞARLI SİMİT” üretilmiştir.Üretimden önce ERP uygulamamıza ; ” KAŞARLI SİMİT” için gerekli olan malzemelerin maliyet fiyatları, bu malzemelerin tedarik edildiği tedarikçiler,ürün ağacı, hizmetin verildiği müşteri, hizmetin müşteriye hangi ücretten satılacağı vs. bilgiler tanımlanmıştır.

Aşağıdaki kısımda stok kartları incelendikten sonra sırasıyla üretilen ” KAŞARLI SİMİT” lerin “BARIŞ ÇAY BAHÇESİ” adına satış siparişi teklifleri oluşturulacak ve satış işlemleriyle birlikte fatura kesilecektir.

2.11. Stok Yönetimi Kontrolü

Ekranın üst bölümündeki “Stok Kartları” kısmı tıklanırsa ürünlerin Stokları görülmüş olunacaktır.

Ekran Görüntüsü 64.

2.12. Satış İşlemleri

Öncelikle satış bölümüne girilir.

Ekran Görüntüsü 65.

daha sonra da yukarıdaki ekran görüntüsünde mevcut ‘Tekliflerim’ bölümündeki oluştur

kısmından satış siparişi oluşturulur.

Ekran Görüntüsü 66.

Yukarıdaki ekran görüntüsünde mevcut olan “satış siparişi öğeleri ” kısmının yanındaki oluştur tabı tıklanılarak ortaya çıkan ekranda satış siparişi öğeleri oluşturulur. Yukarıdaki ekran görüntüsünde “satış siparişi öğeleri ” haricindeki diğer bilgiler de girilmelidir.

Ekran Görüntüsü 67.

Satış teklifi bilgileri oluşturulduktan sonra kaydetme işlemi gerçekleştirilir ve sonraki aşamada “siparişi onayla” tabı tıklanılarak satış teklifi oluşturulur.

Ekran Görüntüsü 68.

bu aşamada “son faturayı” oluştur tabı tıklanılarak aşağıdaki ekranla karşılaşılır

Ekran Görüntüsü 69.

yukarıdaki ekranda doğrula tabı tıklanır ve aşağıdaki görüntüyle karşılaşılır

Ekran Görüntüsü 70.

bu ekranda “ödeme” tabı tıklanılarak ödeme işlemi yapılır

Ekran Görüntüsü 71.

yukarıdaki ekranda “doğrula” tabı tıklanırsa ödeme programa işlenmiş olur bu süreç ekranların sol alt kısımlarında kademeli olarak takip edilebilir.

Ekran Görüntüsü 72.

2.13. Muhasebe İşlemleri

Muhasebe bölümüne girilerek yapılan satın alma ve satış işlemlerinin muhasebeleştirilmesi yapılır.

Öncelikle tedarikçilerin işlemlerini muhasebeleştirelim daha sonra Müşterimizin işlemlerini muhasebeleştirelim. Tedarikçilerin işlemlerini muhasebeleştirmek için muhasebe bölümünden tedarikçi faturaları tıklanır.

Ekran Görüntüsü 73.

çıkan ekran görüntüsünde tedarikçilerden biri seçilir mesela “YILDIZ MARKET A.Ş” yi seçelim,

Ekran Görüntüsü 74.

çıkan ekran yukarıdaki gibidir, bu ekran görüntüsünde “Onayla” tabı tıklanırsa,

Ekran Görüntüsü 75.

yukarıdaki ekranla karşılaşılır, bu ekran görüntüsünde “Fatura Ödeme” kısmı tıklanırsa,

Ekran Görüntüsü 76.

ekranıyla karşılaşılır, bu ekranda toplam kısmına vergiler dahil toplam borç girilir ve ödeme biçimi kısmı doldurularak “Doğrula” tabına tıklanır, bu işlemlerle birlikte tedarikçinin borcu ödenerek muhasebeleştirilme yapılmış olur, bu işlemden sonra karşımıza çıkan ekran görüntüsü aşağıdaki gibi olur:

Ekran Görüntüsü 77.

aynı işlemleri diğer tedarikçimiz olan “CİHANGİR MANDIRA” için de yapmalıyız.

Ekran Görüntüsü 78.

Şimdi müşteri işlemlerimizin muhasebeleştirilmesini yapalım, öncemuhasebe bölümüne girilerek müşteri faturaları kısmı tıklanır, karşımıza çıkan ekran aşağıdaki gibidir:

Ekran Görüntüsü 79.

yukarıdaki ekran görüntüsünde ödeme yapacak müşteri seçilir ve aşağıdaki ekran görüntüsüyle karşılaşılır , karşılaşılan bu ekranda “fatura yazdırılarak” müşteriye teslim edilebilir;

Ekran Görüntüsü 80.

bu kısımda “ödeme” tabı tıklanır

Ekran Görüntüsü 81.

ve karşımıza çıkan yukarıdaki ekranda “ödenen tutar” ve “ödeme biçimi” kısımları doldurularak “doğrula” tabı tıklanılır bu aşamadan sonra aşağıdaki ekran görüntüsüyle karşılaşılır ve fatura kesme işlemi tamamlanmış olur.

Ekran Görüntüsü 82.

Arkadaşlar umarım faydalı bir çalışma olmuştur. Başarılı, Sağlıklı ve Bilişim dolu günler dilerim.

Muhammet Karaaslan
Muhammet Karaaslan
1989 İstanbul Doğumlu. Elektronik M.Y.O, İşletme Fakültesi ve Bilişim Sistemleri Yüksek Lisans Mezunu. Teknosea Bilişim'de Yönetici.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir